رفتن به سوی دنیای تجارت الکترونیک، ممکن است دیر یا زود داشته باشد، اما کنسل یا متوقف نخواهد شد. چه کسی می تواند خلاف این ادعا را تضمین کند؟ پس باید برای حرکت به سمت آینده اکنون گام برداشت.

شاید عده ای در ابتدای دوران سوم سوپرمارکت داری گمان کنند که پدیده خریدهای آنلاین و اینترنتی در صنعت سوپرمارکت ها، به این زودی اتفاق نیفتد و یا اگر هم اتفاق بیفتد کسی از آن استقبال نخواهد کرد. منتها اگر نگاه کسی دقیق تر به رشد فروشگاه های آنلاین مثل دیجی کالا، داشته باشید و یا دیگر فروشگاه های اینترنتی فعال در کشور، که در حال ارائه خدمات با مشتریان خود هستند، خواهید فهمید غفلت در این مورد به معنای حذف شدن از بازار است و دیرتر آمدن در این حوزه به منزله اصلا نیامدن است.

مدیران سوپرمارکت های سنتی در تهران وسایر شهرهای ایران که به این واقعیت پی برده اند راهی جز تجهیز و به روز شدن جهت مقابله با خطرات موجود، پیش روی آنها نیست و از طرفی هم به این مهم واقف هستند که رشد روزافزون تکنولوژی، چون سونامی به ضرر کسب و کارهای سنتی در حال حرکت است و اگر دیر یا زود خود را مجهز به دانش روز نکنند، صدمات جدی خواهند دید. با شرکت در سلسله همایش سراسری سوپرمارکت ها و پیوستن به این طرح، کسب و کار خود را بیمه کنید.

همه می دانند که در آینده نزدیک هیچ کسب و کاری سنتی و قدیمی باقی نخواهد ماند. هر کس که تغییر را پذیرفت و با آغوش باز به سمت آن فت، باقی می ماند و هر کسی از آن روی برگرداند، قطعا آسیب خواهید دید. در آینده نزدیک تمام کسب و کارها به اینترنت و نرم افزارهای پیشرفته مجهز می شوند.

با تکنولوژی IT از درب یخچال آشپزخانه ها گرفته تا لامپ، سیستم روشنایی، گرمایشی و سرمایشی و حتی گهواره کودک در آینده و تا سال 2020 به اینترنت متصل می شوند. موسسه سیسکو پیش بینی کرده است تا سال 2020 (یعنی حدودا سال 1400 هجری شمسی) فنآوری اینترنت اشیا، زمینه ساز اتصال بیش از 50 میلیارد شی به اینترنت می شود!! و این موضوع نشان میدهد هر شخص روی کره زمین، حداقل 6 وسیله متصل به اینترنت در اختیار خواهد داشت!

پیشبینی می شود که امریکای شمالی در بازار تولید نرم افزار، اپلیکیشن و …با کمک اینترنت اشیا بیشترین سهم را از آن خود کن و در آسیاپسیفیک نیز چین و ژاپن در حوزه اینترنت اشیا پیشگام خواهند بود و کمپانی های سیسکو، جنرال الکتریک، اینتل، زیمنس، مایکروسافت، بوش و IBM که اکنون در زمینه این فنآوری فعالیت دارند، سهم خود را در آینده بالاتر خواهند برد.

محققان عرصه فنآوری معتقدند اشیای هوشمند پس از بخار، الکتریسیته و کامپیوتر، چهارمین انقاب صنعتی را در جهان رقم خواهند زد. به بیان دیگر جهان در آستانه یک انقلاب فنآورانه دیگر قرار گرفته است و در آینده همه اشیا می توانند به صورت وایرلس با هم ارتباط داشتهباشند. هر چند این انقلاب هم اکنون نیزآغاز شده است ولی هنوز فنآوری “اینترنت اشیا” راه درازی در پیش رو دارد.

نظر شما!!